Przeskocz do treści

O mnie

Ilona Gajak - Psychotrapeuta Gestalt, Trener, Coach - Kraków

 

Nazywam się Ilona Gajak.

Zazwyczaj na początku sekcji „O mnie” następuje prezentacja dotycząca kompetencji. Obiecuję, że też to znajdziesz. Tylko jeszcze nie w tym momencie J. Chciałabym, abyś najpierw poznał/-a mnie jako osobę.

 

A więc kim jestem?

Jestem bardziej introwertyczna, mniej ekstrawertyczna. Lubię czytać, tańczyć, podróżować, smacznie zjeść. Ostatnio odkryłam pasję do pisania. Ciągle poszerzam swoje horyzonty, perspektywy. Ciągle się rozwijam. Jako człowiek i zawodowo, choć zastanawiam się czy warto to rozróżniać. Zmiana jako człowiek czyni mnie lepszą terapeutką, trenerem, coachem, pisarką (tu dopiero zaczynamJ), a rozwój zawodowy czyni mnie lepszą osobą. Mogę powiedzieć, że zmiana jest częścią mnie. I pewnie będę tak miała do końca życia, bo  Learner  (test Gallupa) to jeden z pięciu głównych moich cech (obok Intellecion, Connectedness, Input i Problem solving). Nie dążę do doskonałości czy bycia idealną (choć do niedawna tak robiłam). Po prostu chodzi mi o to, aby być lepszym człowiekiem. Lepszym, w znaczeniu dobrym, a także rozwijającym swoje mocne strony. Poza tym istotne jest dla mnie, aby znajdować radość w tym co robię, co nie znaczy, że zawsze wybieram to co łatwe. Jeśli coś jest trudne ale ważne dla mnie, to wybiorę to. Czy zawsze mi to wychodzi? Nie. Popełniam błędy, czasem też wybieram pójście za głosem obaw niż za tym co mi mówi serce. Ale to nic. Po prostu zauważam to, nie oceniam, a  bardziej próbuję zrozumieć, wyciągam wnioski, wybaczam sobie (co przychodzi mi coraz łatwiej) i idę dalej.

Mogę powiedzieć, że jestem usatysfakcjonowana z obecnego życia. Nie zawsze oczywiście jest dobrze, ale mimo to czuję, że jestem tu gdzie chciałam być. To zadowolenie wynika z tego, że buduję moje życie w zgodzie z sobą. Jednocześnie codziennie dążę do realizacji moich celów, które sobie postawiłam. Z ciągłą uważnością na siebie, aby zauważyć czy obrany przeze mnie kurs ma być nadal taki sam.

Moja misja i wizja

Moją misją jest pomoc innym w budowaniu życia w harmonii z sobą, z innymi i ze światem. Małymi kroczkami. Dopasowanymi do indywidualnego tempa.

Chciałabym przyczynić się do tego, aby w świecie, w którym żyjemy było więcej miłości, radości, obfitości, akceptacji dla różnorodności i współpracy.

W co wierzę?

Teraz przyszedł czas na napisanie w co wierzę. A więc, wierzę, że:

– poznanie siebie i świadomości siebie jest podstawą do harmonijnego życia w zgodzie z sobą, z innymi, ze światem;

– podświadome wzorce i przekazy utrudniają nam kontakt ze sobą i dlatego warto wydobyć je na powierzchnię, przyjrzeć się im i zmienić te, które nam szkodzą;

– ważne jest słuchanie intuicji i serca;

– małe kroki mają wielką moc (możesz tu poczytać o efekcie motyla lub filozofii kaizen);

– najlepsze efekty daje połączenia refleksji i działania;

– zrozumienie i empatia przynoszą więcej dobrego niż krytyka czy ocenianie;

– mimo iż świat, inni ludzie, nasza przeszłość wpływają na nas, ostatecznie to my wybieramy naszą postawę i zachowanie; zawsze;

– trudne momenty zawsze są po coś, musimy tylko być chętni to zobaczyć (przyznam, że długo się temu opierałam, natomiast liczne doświadczenia życiowe pokazały mi, że tak właśnie jest);

– możemy osiągnąć to co jest zgodne z naszym sercem, potrzebujemy tylko wiary, cierpliwości, wytrwałości oraz wsparcia swojego i innych;

– równocześnie non-stop się zmieniamy i  droga, którą wybierzemy dziś, może ale nie musi być drogą na zawsze; warto odpuścić cel, który czujemy, że nie jest już zgodny z nami i pójść za sobą zamiast uporczywie się go trzymać.

Moje kompetencje zawodowe

W pierwszej kolejności ukończyłam studia ekonomiczne i przez ponad 10 lat pracowałam w korporacji. Dobrze wspominam ten czas, natomiast mimo tego, w międzyczasie zaczęłam czuć, że to nie jest to co chcę robić. Zdałam sobie sprawę, że interesuje mnie rozwój osobisty i wspieranie innych w tymże rozwoju. Poszłam na studia podyplomowe Trener I Coach w Europejskiej Wyższej Szkole im. J. Tischnera. W firmie zaczęłam prowadzić szkolenia z budowania odporności psychicznej, asertywności, autentyczności, zarzadzania czasem. Dodatkowo ukończyłam też 4-letnie szkolenie terapeutyczne w Instytucie Gestalt w Krakowie. Do tego doszkalałam się na zewnętrznych szkoleniach. Odbyłam także dwa staże w Szpitalu Psychiatrycznym. Terapeutą jestem od kilku lat. Obecnie zaczęłam łączyć w jedno terapię, coaching, trening i wiedzę, którą cały czas zdobywam. Więcej o tym poniżej.

Mój styl pracy

Moja obecna praktyka łączy różne podejścia. W swojej pracy używam technik terapeutycznych, głównie z psychoterapii Gestalt oraz technik coachingowych. Stosuję  też elementy psychoedukacji czy trening budowania umiejętności. Wszystko w zależności od potrzeb. 

Podchodzę do człowieka holistycznie – wierzę że ciało, emocje, umysł, dusza i relacje, współgrają ze sobą i są ze sobą połączone. Dlatego też ważne jest, aby zadbać o wszystkie. Ważne jest dla mnie intuicja i wyobraźnia i na sesjach mogę się do tego odwoływać. Pracuję też ze snem, tyle że nie za pomocą sennika. Mogę też zastosować elementy pracy z ciałem. Mam tu na myśli skupienie się na tym, co ciało chce przekazać poprzez różne odczucia, reakcje i blokady. Oprócz tego jest też miejsce na ustalanie planu, budowanie nowych umiejętności, sprawdzanie nowych zachowańPamiętaj, jeśli jakaś technika Ci nie pasuje powiedz to, przed a także jeśli tak stwierdzisz w trakcie jej stosowania. Nie musimy tego stosować.

Na spotkaniach nie udzielam rad, co nie znaczy, że nie podzielę się tym co myślę czy czuję. Chodzi tu o poszerzenie Twojej perspektywy. Natomiast nie musisz się z tym zgadzać, możesz to przemyśleć i odrzucić. Ostatecznie moim celem jest pomóc Ci zrozumieć siebie i znaleźć drogę, rozwiązanie, które są zgodne z Tobą.

Spotkania mają pewną strukturę i plan, natomiast elastycznie modyfikuję go jeśli pojawi się taka konieczność. Ważniejsze od planu jest to co się dzieje w danej chwili, i od tego co Tobie jest potrzebne. Jeśli coś Ci nie będzie służyć, to lepiej to zmodyfikować niż uparcie podążać według planu.

Tak jest na ten moment. Natomiast w związku z tym, że ciągle się dokształcam i zmieniam, w przyszłości być może coś zmodyfikuję. Wiedz, że zawsze Cię o tym poinformuję zanim zacznę coś stosować, abyś mógł/-a zdecydować czy to Ci odpowiada.

To wszystko co chciałam powiedzieć. Jest mi miło czy przeczytałeś/-aś do końca.

To jak czujesz? Chcesz pracować ze mną? Co podpowiada Ci ten cichy, stanowczy głosik zwany intuicją?

Jeśli mówi „TAK”, zapraszam Cię do zapoznania się z moją ofertą.

Edukacja

Instytut Gestalt – Studia terapeutyczne

Instytut Gestalt – Szkolenie z rozwoju osobistego 

Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. Józefa Tischnera –  Studia podyplomowe – Trener i Coach Akademia Ekonomiczna w Krakowie – Ekonomia

 

Praktyki i staże

Staż w Szpitalu Psychiatrycznym (2 razy)

Praktyka w świetlicy środowiskowej

 

Szkolenia dodatkowe

Laboratorium Choreoterapii

Arts Gestalt Therapy Praca z traumą i wstydem

O psychoterapii Gestalt wg Stevena Schoena

Arts Gestalt Therapy w pracy z dziećmi i młodzieżą

Fenomenologia sytuacji lub relacji w Terapii Gestalt

Analiza skryptu międzypokoleniowego

Zajęcia porządkujące wiedzę z zakresu podstaw psychologii