Przeskocz do treści

Kiedy Jest Najlepszy Czas na Realizację Swojego Potencjału?

 Czy odczuwasz chęć rozwijania swoich talentów? Chcesz znaleźć czas na rozwój swoich pasji i zainteresowań lub zwiększyć swoją wiedzę, która pomoże Ci zrozumieć różne mechanizmy i zjawiska, które występują w świecie? A może chcesz znaleźć cel dla którego żyjesz na tym świecie (bycie pisarzem, księgowym, terapeutą, murarzem a także dobrym ojcem, matką)? Albo drogę do doświadczania wyższych poziomów świadomości? Jeśli odpowiedziałeś „tak”, na  jedno z powyższych, to oznacza że odczuwasz potrzebę samorealizacji.

Podstawowe potrzeby człowieka i ich zaspokajanie

 Według Abrahama Maslowa potrzeba samorealizacji jest jedną z potrzeb, którymi kieruje się człowiek. Według niego każdy z nas odczuwa 5 różnych rodzajów potrzeb:

– potrzeby fizjologiczne;

– potrzebę bezpieczeństwa;

– potrzebę miłości i przynależności;

– potrzebę uznania i szacunku;

– potrzebę samorealizacji.

 Pierwsze dwie są zaklasyfikowane jako potrzeby niższego rzędu, pozostałe to potrzeby wyższego rzędu. Według Maslowa, potrzeby znajdujące się wyżej w hierarchii mogą być zaspokojone dopiero, kiedy zrealizujemy te znajdujące się niżej.

Czy musimy czekać z potrzebą samorealizacji do momentu aż uzyskamy wszystko inne?

 Jak uważasz?

 Moim zdaniem nasze potrzeby niekoniecznie musimy realizować w takiej samej kolejności jak powyżej. Sami możemy określić jaki priorytet nadamy każdej potrzebie.

 Nie musimy też czekać na to aż wszystkie potrzeby z danego poziomu zostaną zrealizowane. Możemy równocześnie realizować potrzeby z różnych poziomów. Jeśli będziemy czekać do momentu, aż załatwimy wszystkie inne sprawy, istnieje ryzyko, że potem pojawi się inna ważniejsza potrzeba od tej dotyczącej samorealizacji i znów odłożymy ją na później.

Jak zacząć realizować swoją potrzebę rozwoju?

 Po pierwsze zadaj sobie pytanie „Jaka jest moja hierarchia potrzeb w tym momencie?”. Być może rozwój jest ważny, natomiast jest coś ważniejszego. To nie znaczy, że musisz od razu rezygnować z samorozwoju. Chodzi tylko o to, żeby w pierwszej kolejności zająć się tym, co najważniejsze. Tak więc ustal swój plan działania według swojej hierarchii. Ma to być w zgodzie z Tobą.

 Pamiętaj! Czasem wydaje nam się, że aby zacząć się rozwijać potrzeba dużo czasu i zasobów. Niekoniecznie tak musi być. Możesz zacząć od małych kroków: 15 minut codziennie lub co 2 dni na książkę z biblioteki, filmik lub coś innego. Nie musisz od razu  pójść na szkolenie czy studia. Chodzi o to żeby zacząć i powoli wyrabiać w sobie nawyk. Takie małe kroki mają swoje plusy. Sprawią, że łatwiej Ci będzie coś zrobić. Łatwiej wygospodarować chwilę co dzień niż np.: weekend na szkolenie. Poza tym małe kroki sprawiają, że nasz strach (jeśli taki się pojawia) jest mały, dzięki czemu nie blokuje naszych poczynań. Dodatkowo małym wysiłkiem, będziesz mógł zweryfikować, czy „to jest to, o co Ci chodziło”. Jeśli okaże się, że nie, prościej będzie zrezygnować.

A co jeśli nie zależy mi na samorealizacji?

  W tym wypadku skup się na innych potrzebach. Przestrzegałabym w “rozwijaniu się na siłę, bo inni tak robią”. W dłuższym okresie czasu może to przynieść niezadowolenie. Natomiast oczywiście wybór należy do Ciebie. Pamiętaj! Jeśli nie odczuwasz w tym momencie potrzeby samorozwoju nie czyni Cię to lepszym lub gorszym. 

                                                                       A więc, jaka jest Twoja hierarchia potrzeb? 

 Czasami łatwiej jest zidentyfikować swoją hierarchię potrzeb, rozmawiając z innymi. Jeśli chcesz się tym podzielić zapraszam na konsultacje – osobiście lub online.

Zachęcam Cię też do przeczytania innych artykułów na moim blogu.

Ilona Gajak – Psychoterapeutka Gestal