Przeskocz do treści

Czy w Psychoterapii Można Wszystko Zmienić ?

Na psychoterapię przychodzimy w różnych celach: „Chcę się zmienić”, “Chcę, aby moje życie się zmieniło”, „Chcę przestać być tak wrażliwy/-a”, “Chcę przestać odczuwać emocje”, „Chcę, aby mój partner/-ka (przyjaciel/-łka, itp.) się zmienił/-a”.

 

Które z powyższych jest możliwe do zrealizowania?

 

„Chcę się zmienić.”

Zmiana siebie jak najbardziej jest możliwa. To na co mamy na pewno wpływ, to właśnie na siebie. Natomiast powyższe zdanie jest za ogólne. Trzeba je doprecyzować.

 

Co tak naprawdę chcesz zmienić? Co sprawia, że chcesz to zmienić? W czym Ci to przeszkadza? W czym pomaga? Czy ta zmiana jest zależna ode mnie? Czy jest na ten moment możliwa dla mnie? A może jest coś, co trzeba zmienić przed tym?

 

Podsumowując. Zmiana siebie jest możliwa, natomiast należy doprecyzować co tak naprawdę chcemy, aby wiedzieć w którym kierunku chcemy podążać i czy to co chcemy jest od nas zależne i realne do zrealizowania na ten moment.

 

„Mam dość mojego życia. Chcę, aby się zmieniło.”

Zmiana życia jest możliwa, natomiast życie zazwyczaj nie zmienia się samo. Jeśli to robi, to niekoniecznie zmienia się w sposób, jaki chcemy.  Aby zacząć kierować swoim życiem potrzebny jest nasz udział. Dodatkowo istotne jest, aby wiedzieć dokładnie czego chcemy. Tak więc ważne jest zastanowienie nad paroma kwestiami.

 

Jak chcesz, żeby wyglądało Twoje życie? Czemu właśnie teraz chcesz coś zmienić? Jaki jest Twój udział w tworzeniu takiego życia? Za co nie odpowiadasz? Co chcesz zrobić?

 

Podsumowując, zmiana życia jest możliwa, natomiast musimy nazwać co chcemy zmienić i zastanowić się nad tym za co jesteśmy odpowiedzialni w tej kwestii, a co jest poza naszą strefą wpływu. 

 

„Chcę przestać być tak wrażliwy/-a”

 

Wrażliwość to cecha charakteru. Nie da się jej całkowicie wyeliminować. Natomiast to nie znaczy, że nic nie można zrobić. 

 

Co jest możliwe?

– wyodrębnienie atutów wrażliwości i zastanowienie się gdzie i jak można je wzmocnić,

– znalezienie sposobów radzenia sobie z wrażliwością, w momentach gdy staje się ona naszym ograniczeniem.

 

 

Tak więc nie jest możliwe pozbycie się naszych cech, natomiast jest możliwy szereg działań, które pozwolą nam lepiej funkcjonować z daną cechą.

 

„Chcę przestać czuć jakąś emocję”

 

Emocje są częścią nas i nie jest możliwa ich eliminacja. Można je jedynie wyprzeć, natomiast tego nie polecam. Dlaczego? Emocja prędzej czy później znajdzie ujście na zewnątrz. A jeśli nie, jeśli zostanie w środku, będzie pozabawiać nas energii życiowej i może doprowadzić do różnych chorób psychosomatycznych oraz do chorób psychicznych (np.: depresji, zaburzeń odżywiania). 

 

Co jest możliwe?

– zrozumienie co dana emocja chce nam przekazać,

– znalezienie sposobów na wyrażanie jej w sposób adekwatny i służący porozumieniu,

zmniejszenie intensywności odczuwanych emocji (w większości sytuacji).

Tak więc nie jest możliwe wyeliminowanie emocji, natomiast można nauczyć się radzić sobie z nimi, a także zmniejszyć ich intensywność.

“Chcę, żeby to on/ona się zmienił/-ła”

Warunkiem zmiany drugiej osoby jest to, że sama będzie tego chcieć. Natomiast chcę zwrócić uwagę na pewien fakt. Na terapię przyszliśmy my, a nie osoba, którą chcemy zmienić. To znaczy, że to my chcemy zmiany tej osoby, a niekoniecznie ta osoba chce swojej zmiany. Tak więc nie możemy się skupić na tym co zrobić, aby ta osoba się zmieniła. Być może tego nie chce (na ten moment, co nie wyklucza że później może zmienić zdanie) i jej tu nie ma.

Co jest możliwe?

– zastanowienie się nad tym co mi nie pasuje w tej relacji,

– opisanie swojego udziału w tej relacji (nawet jeśli to tylko 1%), co takiego robię, że sytuacja jest taka jak teraz, 

– zastanowienie się, co ja mogę zrobić w tej sytuacji i co chcę zrobić.


Podsumowując, na zmianę drugiej osoby możemy wpłynąć tylko poprzez naszą zmianę. Zmieniając się dajemy drugiej osobie wybór “Chcesz się zmienić razem ze mną czy nie?”.

Patrząc na powyższe przykłady, to co jest możliwe w terapii to zmiana nas samych, czyli tego na co mamy 100%-owy wpływ. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli chodzi o nas samych, niektórych rzeczy nie da się wyeliminować, natomiast zawsze można znaleźć sposób na lepsze radzenie sobie z nimi. 

Chcesz pracować ze mną? Zapraszam na konsultacje.

Zachęcam Cię też do przeczytania innych artykułów na moim blogu. 

Ilona Gajak – Psychoterapeutka Gestalt