Przeskocz do treści

Czy Psychoterapeuta Udziela Rad?

Często przychodzimy do terapeuty i jednym z pierwszych zdań jest „Proszę mi powiedzieć co mam robić”, „Jak to zmienić?”. Chcemy od razu recepty, podczas gdy nie jest dokładnie wiadomo o co chodzi.  Do tego chcemy, żeby rozwiązanie dał nam terapeuta, podczas gdy ono jest w nas, tyle że jeszcze niewidoczne.  

 

Czego nie robi terapeuta?*

 

Tak więc, jak wynika z powyższego, psychoterapeuta Gestalt nie będzie udzielać nam rad. Dlaczego? Wierzy on w to, że każdy z nas ma w sobie zasoby, aby zdobyć to, co naprawdę chce** i wie, że gdzieś głęboko wiemy, co należy zrobić. Dlatego też zamiast udzielania rad, pomaga w odblokowaniu kontaktu ze sobą, przepływu, zasobów, dzięki czemu sami znajdziemy dla siebie rozwiązanie najlepsze na ten moment i dostosowane do naszych potrzeb.

 

Dodatkowo, dodam to od siebie, jesteśmy bardziej zmotywowani wdrożyć rozwiązanie, które pochodzi od nas samych, gdyż jest zgodne z nami.

 

Jest jeszcze jedna rzecz, której terapeuta Gestalt nie będzie robił, a mianowicie,  nie będzie ignorował, ani walczył z oporem i emocjami. Dlaczego? Ignorowanie ich byłoby równoznaczne z wyparciem, czyli ukryciem ich, ale nie ich zniknięciem. Walka natomiast  (mam tu na myśli zdania typu „nie czuj tego”, albo „masz tak zrobić”) wzmagałaby tylko je, co powodowałoby większą blokadę przed zmianą.

 

 

Tymczasem emocje i opór pojawiają się z jakiejś przyczyny. Terapeuta ufa ich mądrości – emocje mówią, co na ten moment chcemy, potrzebujemy lub czego nam brak, opór – ile na ten moment możemy znieść. Dlatego też, terapeuta pomoże nam nauczyć się wsłuchiwania się w to co emocje i opór chcą nam przekazać, po to żeby dzięki ich zrozumieniu znaleźć swoje rozwiązanie.

Czym zajmuje się terapeuta***?

 

Skoro wiemy już, czego nie można się spodziewać po terapeucie, teraz czas na to co jest jego zadaniem. Terapeuta:

 

– pomaga zdefiniować problem,

 

– pomaga w zrozumieniu siebie, odkryciu tego czego naprawdę chcemy, a także w odkryciu blokad, które uniemożliwiają nam wykorzystanie naszych zasobów i realizację naszych potrzeb,

 

– pracuje nad tym, jak zlikwidować blokady,

 

– wspiera w trudnych chwilach,

 

– poszerza naszą perspektywę przez dzielenie się swoimi odczuciami i spostrzeżeniami,

 

– pomaga znaleźć rozwiązanie, które jest zgodne z nami,

 

– wspiera w sprawdzaniu, wypracowaniu nowych sposobów bycia i działania oraz w ich zintegrowaniu.

 

Ważne! Terapeuta w terapii Gestalt jest niedyrektywny, dzieli się swoimi emocjami, spostrzeżeniami, wiedzą, proponuje narzędzia, natomiast to do nas należy decyzja co z tego weźmiemy oraz czy i jak to wykorzystamy. Zawsze możemy się z tym nie zgodzić.

 

Podsumowując, terapeuta nie udzieli nam rad a zamiast tego, zapozna się z sytuacją, z problemem, pomoże znaleźć jego przyczynę,  a także odkryć nasze własne rozwiązanie, dostosowane do nas i naszych potrzeb.

 

*/*** piszę to z perspektywy terapii Gestalt, podejście terapeuty może się różnić w innych modalnościach

** Mówiąc „naprawdę chce” odnoszę się bardziej do potrzeb duszy niż potrzeb ego

Chcesz pracować ze mną? Zapraszam na konsultacjeStrona otwiera się w nowym oknie.

 

Zachęcam Cię też do przeczytania innych artykułów na moim blogu.Strona otwiera się w nowym oknie

 

Ilona Gajak – Psychoterapeutka Gestalt