Przeskocz do treści

Chodzenie Na Psychoterapię To Nie Wstyd

W artykule konfrontuję pewne mity dotyczące psychoterapii oraz wymieniam korzyści jakie mogą z niej płynąć.

 Często spotykam się z przekonaniem, że my Polacy wstydzimy się pójść na psychoterapię, a jeszcze bardziej wstydzimy się przyznać przed innymi, że z niej korzystamy. Z drugiej strony, coraz częściej pojawiają się osoby, które chodzą na psychoterapię lub ją zakończyły i otwarcie mówią, że warto. Tak więc poglądy te się zmieniają. Nie mniej jednak, nadal przeważa ta pierwsza tendencja.

 Jakie są powody, że wstydzimy się chodzić na psychoterapię?

 Jednym z powodów jest przekonanie, że jeśli pójdziemy do psychoterapeuty to przyznamy się do tego, że sobie nie radzimy sami, a co gorsza być może się okaże, że „coś jest z nami nie tak”. To może skutecznie powstrzymywać przed udaniem się po wsparcie.

 Jak ja to widzę? Przede wszystkim pamiętajmy, że jesteśmy ludźmi, a nie robotami. To normalne, że czasami czujemy się przytłoczeni lub zagubieni. I możemy nie wiedzieć jak sobie poradzić. Nie jesteśmy wszechwiedzący. A czasami też bycie zanurzonym samemu, samej w daną sytuację sprawia, że ciężko jest spojrzeć na nią z innej perspektywy, co uniemożliwia wyjście z niej. Jak to powiedział Albert Einstein „Nie możemy rozwiązywać problemów używając takiego samego schematu myślowego, jakim posługiwaliśmy się w trakcie ich pojawienia się”. Dlatego warto poprosić o wsparcie. Czasem wystarczą osoby bliskie, przyjaciele. A czasami lepszym wyjściem jest kontakt z psychoterapeutą, gdyż jest on osobą „z zewnątrz”, która nie jest zaangażowana w daną sytuację i dzięki temu może na to spojrzeć z innej strony.

 Drugim argumentem przeciwko terapii może być strach przed konfrontacją z samym, samą sobą. Możemy bać się zmierzyć z różnymi wydarzeniami z przeszłości czy też przyjrzeć się swojemu zachowaniu.

 Co tu mogę powiedzieć? Psychoterapia rzeczywiście polega na poznaniu siebie. Czasem trzeba też wrócić do przeszłości, aby uzdrowić rany. Pewne momenty mogą być trudne. Natomiast to co chcę podkreślić to, że jest to przeprowadzane w atmosferze zrozumienia, a nie oceniania. Celem nie jest krytyka i obwinianie, tylko zamknięcie pewnych spraw i wyciągnięcie wniosków, aby móc iść dalej swoją drogą, bez cierpienia i bólu.

 Skutki i korzyści płynące z psychoterapii

 Psychoterapia może wiele dać. Być może pomyślisz, że mówię tak, bo jestem psychoterapeutką i chcę Cię zachęcić do przyjścia. Zróbmy tak, przestawię Ci jakie są według mnie plusy i sam, sama ocenisz czy warto.

Poniżej znajdziesz, co może przynieść psychoterapia i jak to się może przełożyć na Twoje życie.

Zrozumienie siebie

prowadzi do podejmowania świadomych decyzji zgodnych z Tobą oraz do zbudowania poczucia pewności siebie.

 Na spotkaniach możesz przyjrzeć się temu co tobą kieruje, skąd to wynika, jakie są Twoje wartości, potrzeby, granice w relacjach, mocne strony i ograniczenia, a także blokady, które sprawiają, że nie realizujesz swoich potrzeb. Dzięki tej wiedzy możesz zacząć świadomie decydować o Twoim życiu i wprowadzać w nim zmiany, jeśli tak postanowisz. Działanie zgodne z sobą, zwiększa pewność siebie (zaufanie do siebie). Nie znaczy to, że nigdy już nie popełnisz błędów i że wszystko co będziesz robił, robiła będzie w porządku. Natomiast jeśli już coś takiego Ci się zdarzy, zamiast krytykowania siebie, wyciągniesz wnioski z doświadczenia, naprawisz sytuację (jeśli stwierdzisz, że możesz coś zrobić), wybaczysz sobie i pójdziesz dalej.


Pozamykanie pewnych sprawy z przeszłości

leczy rany, daje ulgę i uwalnia energię na nowe doświadczenia.

 Na psychoterapii jest miejsce na  zrozumienie, jak Twoja przeszłość wpłynęła na Twoje teraźniejsze zachowania. To też czas na zamknięcie pewnych doświadczeń z przeszłości (co niekoniecznie wiąże się z odseparowaniem się od pewnych osób), które cały czas są w Tobie i mogą nieświadomie kierować Twoim zachowaniem. Ma to dwie konsekwencje. Po pierwsze, rozumiejąc jak przeszłość wpłynęła na Ciebie możesz spojrzeć z większą wyrozumiałością na siebie samego, jak i na pozostałe osoby oraz zacząć decydować czy nadal chcesz postępować według starych przyzwyczajeń, czy może chcesz coś zmienić. Drugim pozytywnym aspektem jest to, że gdy przepracujesz emocje związane z przeszłością nagle pojawia się przestrzeń na nowe, którą możesz wykorzystać jak chcesz, np.: na takie emocje jak radość, wdzięczność, itp.

 

Radzenie sobie z emocjami

pozwala na większy kontakt ze swoimi potrzebami oraz na pełniejsze i bliższe relacje.

Choć, może być też tak, że niektóre relacje zakończą się.

 Podczas spotkań uczysz się, co zrobić by emocje nie kontrolowały Ciebie. Zamiast tego zaczynasz słuchać, co te uczucia chcą Ci przekazać.  Dzięki temu możesz lepiej identyfikować swoje potrzeby oraz swoje granice i potem wykorzystać to na rzecz siebie i do konstruktywnej rozmowy z innymi. Uczysz się też jak z jednej strony być wrażliwym, a z drugiej, jak chronić się przed toksycznymi osobami.


Odzyskanie poczucia wpływu

prowadzi do wzięcia życia w swoje ręce i tworzenia go takim jakim chcesz, żeby wyglądało.

 Psychoterapia uczy Cię jak przejść z obwiniania siebie lub innych, do wzięcia odpowiedzialności za to na co masz wpływ. Zaczynasz odróżniać to na co masz wpływ, od tego na co go nie masz. To jest punktem startowym do podejmowania działania w Twoim obszarze odpowiedzialności i kreowania Twojego życia.


Stanie się swoim własnym terapeutą

pomaga w radzeniu sobie z różnymi sytuacjami w przyszłości i w życiu swoim życiem.

 Wszystkie zmiany, wymienione powyżej prowadzą do tego, że wyrabiasz w sobie postawę, dzięki której będziesz umiał i umiała sobie poradzić, jeśli w przyszłości pojawi się jakaś zmiana czy kryzys. Postawa ta umożliwi Ci też życie życiem zgodnym z Tobą.

 To są korzyści, jakie możesz zyskać podczas psychoterapii. Oczywiście czy zdobędziesz to wszystko zależy od wielu czynników: od tego jaki jest Twój cel, jak dużo chcesz poświęcić na to czasu, jak bardzo wskutek różnych doświadczeń odszedłeś od siebie oraz od wielu innych czynników. Tak czy inaczej nawet, jeśli zdobyłbyś, zdobyłabyś tylko część, to i tak myślę, że warto. A jak ty sądzisz? Decyzja należy do Ciebie.

 Aby zyskać powyższe umiejętności konieczne jest z jednej strony Twoje zaangażowanie, a z drugiej ważny jest też wybór samego psychoterapeuty. Jako że będziecie pracować razem przez krótszy lub dłuższy czas, istotne jest, abyś dobrze się z nim czuł, czuła. Każdy terapeuta ma swoją osobowość oraz pracuje w konkretnej metodzie (a jest ich kilka) i nie zawsze może Ci to pasować. Daj sobie czas – kilka sesji. Jeśli ci coś nie pasuje, porozmawiaj o tym. Być może da się to rozwiązać. A jak nie, to może warto zastanowić się nad zmianą terapeuty. 

 To by było na tyle z mojej strony. Pokazałam Ci moją perspektywę. 

 Potrzebujesz mojego wsparcia i współtowarzyszenia Ci? Zapraszam Cię – umów się na konsultację.

Zachęcam Cię też do przeczytania innych artykułów na moim blogu.

 Ilona Gajak – Psychoterapeutka Gestalt Kraków